Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Va rog sa îmi spuneti. Dacă am un angajat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Va rog sa îmi spuneti. Dacă am un angajat care a ...

Buna ziua.
Va rog sa îmi spuneti. Dacă am un angajat care a lucrat in zi legala liberă, in data de 2.01. Îi da un spor de 100%
Adică 2450/160=15,31x8 ore lucrate=123 lei i se cuvine pt ziua respectiva in plus?
Pe fluturașul domnului apare: 8 ore 200% 282 lei
Sau trebuie sa ii plătesc și ziua și sporul?
Adică a fost plătit cu 200%? In programul de salarii se trece 200%?
Va Multumesc
PaulaArdelean34, utilizator
Pe fluturașul domnului apare: 8 ore 200% 282 lei ... in speta, a fost platit cu sporul in cauza.
Dacă ii plătesc și ziua asta nu ar presupune ore suplimentare? Și notate separat de sporul pt sărbătoare legală??
Art. 142. [compensarea muncii în zilele de sarbatoare] - Codul Muncii
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Nu ma lămuri va rog, unde găsesc ca se plătește și ziua și sporul. Codul muncii spune ca se da minim 100% spor din salariul de baza corespunzător orelor prestate in de sărbătoare legală.
Pentru ziua respectiva primeste bani pt o zi normala de lucru.

Va Multumesc.
1. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

In speta, daca nu i se acorda zi libera, atunci pentru ziua respectiva i se va plati un spor de minim 100%.

2. Nu sunt ore suplimentare ...