avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota TVA servicii vidanjare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota TVA servicii vidanjare

Buna tuturor, puteti sa-mi spuneti, va rog, care este cota de TVA pentru serviciile de vidanjare? Se aplica 9%, fiind considerate servicii de canalizare, sau tot 19%?
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2021
ClaudiaN, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru Palaghia , Contabil 15:57, 15 Februarie 2021
Legea serviciului de alimentare cu apă și de canalizare nr. 241/2006
Art. 3. -
Termenii tehnici utilizați în cuprinsul prezentei legi se definesc după cum urmează:

a) serviciu de alimentare cu apă și de canalizare - totalitatea activităților de utilitate publică și de interes economic și social general efectuate în scopul captării, tratării, transportului, înmagazinării și distribuirii apei potabile sau industriale tuturor utilizatorilor de pe teritoriul unei localități, respectiv pentru colectarea, transportul, epurarea și evacuarea apelor uzate, a apelor meteorice și a apelor de suprafață provenite din intravilanul acesteia;

b) serviciu de alimentare cu apă - totalitatea activităților necesare pentru:

- captarea apei brute, din surse de suprafață sau subterane;

- tratarea apei brute;

- transportul apei potabile și/sau industriale;

- înmagazinarea apei;

- distribuția apei potabile și/sau industriale;

c) serviciul de canalizare - totalitatea activităților necesare pentru:

- colectarea, transportul și evacuarea apelor uzate de la utilizatori la stațiile de epurare;

- epurarea apelor uzate și evacuarea apei epurate în emisar;

- colectarea, evacuarea și tratarea adecvată a deșeurilor din gurile de scurgere a apelor pluviale și asigurarea funcționalității acestora;

- evacuarea, tratarea și depozitarea nămolurilor și a altor deșeuri similare derivate din activitățile prevăzute mai sus;

- evacuarea apelor pluviale și de suprafață din intravilanul localităților;

Vedeti daca va incadrati. Personal nu cred ca vidanjarea reprezinta serviciu de canalizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata apa meteorică sau apa de ploaie baciu_fanica2000 baciu_fanica2000 Ce pot sa fac deoarece compania de distribuție a apei îmi facturează apa meteo. Menționez că nu locuiește nimeni la aceasta adresa deci nu am consum de ... (vezi toată discuția)
Autorizare punct de lucru ii LacatusIonela LacatusIonela daca vreau sa deschid o intreprindere individuala pt.vidanjari imi trebuie si punct de lucru? (vezi toată discuția)
Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică descărcarea ... elka-co elka-co Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică descărcarea apelor meteorice, colectate într-un sistem de canalizare, direct în emisari naturali, ... (vezi toată discuția)