Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 200 si 220?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 200 si 220?

Salutare vroiam sa va intreb pentru o intreprindere individuala, neplatitoare de TVA, ..., , referitor la declaratiile de venit estimativ, vroiam sa stiu daca mai este necesar in fiecare an sa fie depusa? Sau se depun amandoua 200 si 220 ? Sau doar declaratia 200?, Va multumesc.
george-neagu, moderator
De ceva ani, cele doua declaratii au fost introduse si deci inlocuite cu declaratia unica. Aceasta declaratie unica in prima parte cuprinde informatii despre veniturile si cheltuielile realizate efectiv in anul precedent, iar in partea a doua informatii despre veniturile si cheltuielile estimate a fi realizate in anul curent. La final se trec informatii despre asigurarile sociale de sanatate si pensie.
buna seara, deci sa vad daca am inteles bine:
- declaratia 200 si 220 nu se mai completeaza, ... si se completeaza doar cea unica adica cea 212.
- este valabila si la INTREPRINDERE INDIVIDUALA ?
- aveti idee unde o gasesc sub forma PDF, online nu s-a putut gasi?

va multumesc
Da, ati inteles bine. O puteti descarca in format pdf de la adresa urmatoare si o puteti depune online de pe contul dumneavoastra deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual de pe pagina de net a ministerului de finane (anaf) ana la 25 mai 2021. [ link extern ]
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si suport.