Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitate dovada de circulație
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitate dovada de circulație

Buna ziua! În luna martie 2020 am fost implicat într-un accident rutier soldat cu victime(vinovat fiind eu) si mi s-a reținut permisul de conducere fiindu-mi eliberata dovada de circulație cu drept de prelungire și totodată s-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala din culpa. Dovada de circulație mi-a fost prelungita pe toată perioada stării de alertă. Pe 28 ianuarie am primit ordonanta de clasare. Întrebarea mea este urmatoarea: cât mai pot circula cu dovada de circulație și când trebuie sa o predau?
Iulian95, utilizator
Mergeti cu dovada si cu ordonanta de clasare la serviciul rutier sa vi se restituie permisul. Daca de la incident v-ati prelungit dreptul de circulatie, probabil o sa vi se supende dreptul de circulatie pe o perioada de 90 de zile.