Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.. În caz de divorț, având doi copii, cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.. În caz de divorț, având doi copii, cu firma înființată ...

Buna ziua..
În caz de divorț, având doi copii, cu firma înființată după căsătorie, însă asociat unic , soția poate pretinde pretenții din firma ?
Divortul si partajul sunt procese distincte.
Mai intai se finalizează divortul unde se stabileste locuinta copiilor, program de vizita, pensia de intretinere si exercitarea autoritatii parintesti.
Ulterior, sotul interesat poate solicita partajarea bunurilor dobândite în timpul casatoriei. Aici nu are importanta cati copii aveti sau varsta lor.
Daca sotia v-a ajutat la activitatea firmei, avand un aport semnificativ, Da, poate emite pretenții si aici.
Ar fi indicat sa alegeți un avocat si sa mergi la o consultanta juridica pentru a fi sfătuit in concret, după ce expuneti situatia in amanunt.
Sotul poate pretinde in cadrul procesului de partaj cota parte din partile sociale ale societatii (nu va deveni asociat, nu i se vor atribui in natura) daca capitalul social initial al societatii a fost aportat din bani comuni.

Partile sociale vor fi evaluate iar fostul sot va putea obtine contravaloarea partilor sociale aferente cotei sale de contributie la totalitatea bunurilor comune, cota care se stabileste in cadrul procesului de partaj.