Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Asociatia de proprietari din care fac ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Asociatia de proprietari din care fac parte nu stie ...

Buna seara,

Asociatia de proprietari din care fac parte nu stie cum sa jupoaie mai mult pe proprietari.
A infiintat tot felul de rubrici in tabelul de intretinere, unele fara noima. In plus, face niste lucruri care mi se par ilegale si as avea nevoie de un raspuns oficial si documentat.

Ultima gaselnita este aberanta: s-a introdus o rubrica denumita fond penalizare si una restanta penalizare.
FOND PENALIZARE? Cum adica?

Exista o rubrica REPARATII care intra in calculul intretinerii lunare.
Aici se fac alte nereguli. Se trec sume pentru reparatii ce sunt prevazute a fi efectuate in viitor, peste cateva luni, dar se trec in luna curenta, si, culmea, cere si PENALIZARE daca nu platesti o suma care nu s-a cheltuit inca.

Apoi exista 5 tipuri de RESTANTE:
- intretinere
- fond rulment
- fond reparatii
- fond penalizare
- restanta penalizare

Ultimele 2 suna tare aiurea. Au o baza legala?

Multumesc
Faceti o sesizare la primarie daca aveti dubii.
[ link extern ]
Legea 196/2018 reglementeaza activitate asociatiilor de proprietarii
Vedeti Capitolul VII Venituri ....
Este foarte corect. Totalul intretinerii este format din intretinere, fond rulment, fond reparatii, penalizari.
Probabil lucreaza cu bloc-manager care este foarte detaliat. Cand nu se plateste o intretinere, restanta se evidentiaza pe bucati.
Exista dispozitii exprese care impun forma si continutul listei de plata intretinere lunara
Legiuitorul in cuprinsul disp L nr 196/2018 a impus obligatia proprietarilor sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii la valoarea hotarata de adunarea generala
Conform dispozitii in vigoare asociatia de proprietari are dreptulsa plaice penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termneul stabilit
Nu exista fond de penalizare
Conform disp LL nr 196/2018 toate sumele rezultate dinaplicarea de penalitati se depoziteaza in fondul de reparatii
Cum sa nu existe fond de penalizari??? Art 77 alin 3...