Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am vindut o masina cu nr. XX90MAI.In momentul cind am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am vindut o masina cu nr. XX90MAI.In momentul cind am vrut sa-mi ...

am vindut o masina cu nr. XX90MAI.In momentul cind am vrut sa-mi tin numerele ptr. a inmatricula alta masina mi sa spus ca din cauza literelor MAI ,nu mai pot sa-mi iau numerele ptr .ca se confunda cu cele de la MAI (ministerul af.interne).Numerele erau preferntiale si nu pot nici banii de pe numere sa-i recuperez. Pot sa fac ceva ?Va multumesc.
Nu.
De confundat nu poate fi vorba. Autovehiculele apartinand Ministerului Administratiei si Internelor au formatul MAI 99999. Este posibil ca MAI sa-si fi rezervat numerele de formatul XX90MAI.
ing. Ioan Ciobanu
Din cate stiu nu se mai pot inmatricula masini cu numere MAI, DNA, MAE, etc