avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna dimineata, Cum trebuie sa procedez in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna dimineata, Cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: ...

Buna dimineata,
Cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: in momentul in care am parcat masina asfaltul s-a rupt si am cazut intr-un un canal (era acoperit cu un start suptire de bitum). Am sunat la politia locala, rutiera pentru constatare deorece masina a fost avariata si ulterior am aflat ca reparatia costa aproximativ de 8000 lei. Deoarece costul este destul de mare am depus la primarie, administratia drumurilor si Sc Apa si Canal SA (deoarece politia rutiera a constatat ca canalul din parcare apartine acestei societati) o plangere pentru recuperearea sumei , dar au trecut 30 de zile si nu am primit nici un raspuns. Cum trebuie sa procedez pentru recuperarea sumei ? Multumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: cristinaepa , utilizator 10:04, 20 Martie 2021
Trebuie sa formulati actiune in instanta pentru ca sa va recuperati prejudiciul. Acea plangere pe care ati trimis-o nu are niciun efect juridic.

Conform art. 5 alin. 6 OUG nr. 195/2002, În cazul producerii unui eveniment rutier ca urmare a stării tehnice necorespunzătoare a drumului public, a nesemnalizării sau a semnalizării necorespunzătoare a acestuia, precum şi a obstacolelor ori lucrărilor care se execută pe acesta, administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrărilor răspunde, după caz, administrativ, contravenţional, civil sau penal, în condiţiile legii.

cristinaepa a scris:

Buna dimineata,
Cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: in momentul in care am parcat masina asfaltul s-a rupt si am cazut intr-un un canal (era acoperit cu un start suptire de bitum). Am sunat la politia locala, rutiera pentru constatare deorece masina a fost avariata si ulterior am aflat ca reparatia costa aproximativ de 8000 lei. Deoarece costul este destul de mare am depus la primarie, administratia drumurilor si Sc Apa si Canal SA (deoarece politia rutiera a constatat ca canalul din parcare apartine acestei societati) o plangere pentru recuperearea sumei , dar au trecut 30 de zile si nu am primit nici un raspuns. Cum trebuie sa procedez pentru recuperarea sumei ? Multumesc frumos !

Multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sa incerc sau nu sa dau in judecata administratorul drumului ionutcmi ionutcmi Am avut un accident foarte urat si care psihic m-a pus la pamant.Accidentul s-a petrecut in august 2008, pe un drum judetean care leaga o comuna de drumul ... (vezi toată discuția)
Depasire inceputa legala terminata nelegal mihaidn mihaidn Problema: depasire inceputa legal, cu toate asigurarile de rigoare posibile, inceputa imediat ce aparea linia discontinua, eu am urcat cu viteza la 50Kmh, cel ... (vezi toată discuția)
exista posibiliatea unei raspunderi civile a adminitratorului drumului? mirelabianca mirelabianca Buna ziua, exista posibiliatea ca in cazul unui accident caruta/moto =de unde motociclistul a decedat} pe un drum in care caruta are interzisa circulatia, din ... (vezi toată discuția)