Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna seara, in aceasta seara am fost oprita de radarul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna seara, in aceasta seara am fost oprita de radarul politiei ...

buna seara, in aceasta seara am fost oprita de radarul politiei rutiere si a rezultat suspendarea permisului meu de conducere pe o perioada de 3 luni, 90 zile. Intrebarea mea este daca colaborez cu un avocat care sunt sansele sa mi recuperez inapoi permisul si cat timp pot dura aceste demersuri? mentionez faptul ca am cerut domnului politist actele sa le spun asa sper sa nu gresesc, actele radarului si nu a putut prezenta niciun fel de act si am notat acest fapt in procesul verbal, tin sa mentionez ca nu pot face o redobandire. multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri, o seara buna va doresc!
roxenp123, utilizator
Buna seara. Trebuie sa faceti plangere impotriva procesului-verbal de contraventie, in 15 zile, luati de la instanta un certificat de grefa, si cu acesta mergeti la politie sa recuperati permisul pana la solutionarea plangerii formulate.
Va multumesc tare mult!
Politia nu este obligata sa arate nici un act legat de aparatul radar si nici imagini la momentul incheierii procesului verbal de contraventie. Ele pot fi cerute prin plingerea contraventionala. Recuperarea permisului cu certificat de grefa este temporara, pe timpul desfasurarii proceselor (politia depune, de regula, apel), care pot dura mai mult de un an. Dupa aceea, in caz de pierdere apel, se va executa acea suspendare de 90 de zile. Sansele, cu sau fara avocat, depind in mare masura de proba video pe care o are politia.
latka, moderator