Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Excepția de la carantina
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Excepția de la carantina

În ce text oficial apare Excepția de la carantina?
"Cei care intenționează să rămână pe teritoriul României mai puțin de trei zile (72 de ore) și prezintă un test negativ pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea intrării pe teritoriul național, scapă de carantină."
Delia2019, utilizator
"Art.4
.....................................
(2) Exceptarea de la măsura carantinei instituită pentru persoanele care sosesc din țările/zonele/teritoriile de risc epidemiologic ridicat, cu excepția celor ce sosesc din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord se aplică și pentru:
a) persoanele care sosesc în România din țările/zonele/teritoriile de risc epidemiologic ridicat, dacă rămân pe teritoriul național pentru o perioadă mai mică de 3 zile (72 de ore) și prezintă un test negativ pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea intrării pe teritoriul național;"
[ link extern ]
latka, moderator
HOTĂRÂREA nr. 9 din 11.02.2021 CNSU
Vă mulțumesc!