Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, O prietena este despartita de sot, nu legal ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, O prietena este despartita de sot, nu legal impreuna ...

Buna ziua,

O prietena este despartita de sot, nu legal impreuna au 3 copilasi. Sotul a luat copilasi la el pentru cateva zile si nu vrea sa ii mai dea mamei. Va rog sa imi spuneti cum poate mama sa isi aduca copilasi acasa. Nu se poate vb cu el nu intelege. Va rog sa imi spuneti ce mijoace exista pentru copilasi sa stea cu mama.

Multumesc
Trebuie urgent promovată actiune in instanta prin care mama sa solicite divortul sau eventual doar stabilirea minorilor la dansa, obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere si stabilirea unui program de vizita pentru tata.
Este posibil sa fie nevoie si de promovarea unei ordonanțe presedintiale daca se doreste ca minorii sa fie urgent la mama, pana la finalizarea dosarului de fond.
Avocat Preda Carmen , Avocat
Urgent ordonanta presedintiala, divort și plângeri DGASPC