Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am o cunostinta care a lucrat la negru anul trecut in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am o cunostinta care a lucrat la negru anul trecut in Germania ...

Am o cunostinta care a lucrat la negru anul trecut in Germania si a avut un accident ce a rezultat cu ruperea unui picior. A fost dus la spital acolo si dupa spitalizare s-a intors in tara natala Romania. In aceasta perioada de recuperare a primit 2 plicuri unul in care spunea ca are de platit 11.000 de euro si in al doilea 900 de euro. si in ultima vreme primeste si apeluri din Germania .El nu mai poate munci acum nu s-a recuperat complet si este si dupa varsta de 50 insa are o familie .Tin sa mentionez ca accidentul s-a intamplat in afara programului si a fost cauzat din cauza unei neatentii (a alunecat pe scari).
Intrebarea este ce consecinte poate suferi aici in Romania?

Poate sa fie chemat in instanta si executate silit bunurile pentru recuperarea prejudiciului.
Ionut.ion, utilizator