Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Formular S1 si asigurare in tara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Formular S1 si asigurare in tara

Buna ziua,

Am o intrebare, va rog, in legatura cu formularul european S1.
Mama mea este pensionara (pensie platita de statul roman) si a venit sa locuiasca in Franta, unde eu sunt salariata. Din cate am inteles, poate beneficia de asistenta medicala aici cu ajutorul acestui formular.
Intrebarea mea este: eliberarea acestui formular presupune faptul ca mama isi "muta" dreptul la asistenta medicala in Franta? Daca, de exemplu, are nevoie sa petreaca in Romania cateva luni, in aceste luni mai este considerata asigurata in Romania si mai este valabila asigurarea ei in tara sau ramane doar in Franta?

Va multumesc pentru ajutor.
Dacă am formularul S1 pentru Franța, unde locuiesc, in vacanta în România benefiez de asigurare medicala? Ce servicii sunt acoperite?
Certificat S1 vă atestă dreptul la asistență medicală, dacă nu locuiți în țara în care sunteți asigurat. ... adica, In Franta.

Cardul European de Sanatate oferã acces la asistența medicalã necesarã în cadrul sistemului de sãnãtate publicã pe durata unei șederi temporare în oricare din statele membre ale UE și în Islanda, Liechtenstein, Norvegia, Elveția în aceleași condiții și la același cost (gratuit în unele țãri) ca persoanele asigurate din țara respectivã. Prestațiile acoperite includ, de exemplu, îngrijirile acordate pe fondul unor boli cronice sau existente, precum și pe parcursul sarcinii și pentru naștere.