avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare gradinita - Legea nr. 296/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare gradinita - Legea nr. 296/2020

Buna ziua,

Copilul a implinit 6 ani in Ianuarie 2021, este inca la gradinita, as dori sa stiu daca beneficiaza de decontarea cheltuielilor cu educația timpurie a copiilor minori prin Legea nr. 296/2020 modificata, art. 25 alin. (4) din Codul fiscal,

Angajatorul ofera doar pentru copiii cu varsta intre 2 si 6 ani si imi zice ca el are peste 6 ani si nu se incadreaza;

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:55, 26 Martie 2021
Legea nr.1/2011
art. 23
(1) Sistemul național de învățământ preuniversitar cuprinde următoarele niveluri:
a) educația timpurie (0-6 ani), formată din nivelul antepreșcolar (0-3 ani) și învățământul preșcolar (3-6 ani), care cuprinde grupa mică, grupa mijlocie și grupa mare;
......

Prin urmare, copil cu varsta de peste 6 ani nu intra la educatie timpurie.
Multumesc pentru raspuns,

Mi se pare nedrept, In septembrie avea 5 ani si 9 luni, nu puteam sa-l inscriu la scoala. Anul acesta a facut 6 ani e la grupa mare, dar e dezavantajat de acest articol;
Din cate am inteles, vor sa renunte la aceasta facilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamuriri legate de legea 239/2020, privind plata gradinitei ... RalucaED RalucaED Buna ziua! Legat de legea 239/2020, privind plata gradinitei de catre angajator, se poate va rog sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari? 1. Cate este varsta ... (vezi toată discuția)
Srl poate fi scoala sau gradinita privata? Sonii Sonii SRL poate fi scoala sau gradinita privata? Va pun aceasta intrebare deoarece am de pregatit un caiet de practica pentru stagiatura de expert contabil in care ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. avem un venit de 1470 lei pt trei persoane, care ... Fluturass Fluturass Bună ziua. Avem un venit de 1470 lei pt trei persoane, care locuiesc la aceiași adresa eu, copilul de 19 ani și copilul minor de 8 ani, adică de 490 ... (vezi toată discuția)