Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare gradinita - Legea nr. 296/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare gradinita - Legea nr. 296/2020

Buna ziua,

Copilul a implinit 6 ani in Ianuarie 2021, este inca la gradinita, as dori sa stiu daca beneficiaza de decontarea cheltuielilor cu educația timpurie a copiilor minori prin Legea nr. 296/2020 modificata, art. 25 alin. (4) din Codul fiscal,

Angajatorul ofera doar pentru copiii cu varsta intre 2 si 6 ani si imi zice ca el are peste 6 ani si nu se incadreaza;

Multumesc,
Legea nr.1/2011
art. 23
(1) Sistemul național de învățământ preuniversitar cuprinde următoarele niveluri:
a) educația timpurie (0-6 ani), formată din nivelul antepreșcolar (0-3 ani) și învățământul preșcolar (3-6 ani), care cuprinde grupa mică, grupa mijlocie și grupa mare;
......

Prin urmare, copil cu varsta de peste 6 ani nu intra la educatie timpurie.
Multumesc pentru raspuns,

Mi se pare nedrept, In septembrie avea 5 ani si 9 luni, nu puteam sa-l inscriu la scoala. Anul acesta a facut 6 ani e la grupa mare, dar e dezavantajat de acest articol;
Din cate am inteles, vor sa renunte la aceasta facilitate.