Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Imi trebuie casa de marcat?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Imi trebuie casa de marcat?

Buna ziua .Am un PFA cu activitate design amenajari interioare , cod CAEN 7410 si am mai introdus acum ca activitate si activitati fe creatie artistica , cod CAEN 9003. Sora mea si-a infiintat si ea un PFA cu cod CAEN 9003 .Va rog sa imi spuneti daca pentru aceste activitati imi trebuie casa de marcat? Eu fac proiecte de amenajari interioare si creatie mobilier personalizat .Clientii nu vin la sediul inregistrat pe PFA , acolo e locuinta mea personala , nu am un birou separat asa ca prezentarile proiectelor le fac la locatia clientilor si plata pe lucrari o primesc cand ma deplasez la ei sau in contul PFA-ului din banca Transilvania .Cu pictura este la fel , fac lucrarile si le trimit cu mesageria rapida clientilor sau catre EMAG , intentionez sa invhei un contract de colaborare cu ei si mi-au spus ca in relatia cu ei nu imi trebuie casa de marcat deoarece fiscalizeaza ei .Va rog sa imi spuneti daca ne trebuiesc case de marcat fiscale tinsnd cont de specificul activitatilor PFA-urilor noaste , al meu si al sorei mele .Mentionez ca sediul PFA-ului sorei mele este tot la adresa mea , eu ma ocup de ambalarea lucrarilor de pictura si de trimiterea lor cu mesageria rapida , ea este angajata inca si nu are timp disponibil oricand pentru asa ceva si m-am oferit eu sa o ajut .
george-neagu, moderator
Cine este obligat sa foloseasca o casa de marcat fiscala?
[ link extern ] /