Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... am castigat un proces impotriva unei persoane iesite ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

am castigat un proces impotriva unei persoane iesite la pensie, ...

am castigat un proces impotriva unei persoane iesite la pensie, care, trebuie sa-mi restituie 6500 de lei, dar refuza. ce pot face?multumesc
Solutia este poprirea pe pensie. Mergeti la un executor judecatoresc cu hotararea definitiva legalizata. Acesta va deschide dosar executional si va dispune infiintarea poprii asupra veniturilor din pensie . Daca pensia este mai mica decat cuantumul salariului minim net pe econimie, este supusa executarii silite numai partea care depaseste 1/2 din acest cuantum. Pentru o singura datorie, se opreste maxim 33% din diferenta de mai sus.
Notificati-l, poate nu stie ca va plati in plus pe langa suma si cheltuielile de executare.
cu hotararea definitiva si legalizata, apelati la executor.