Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua!este posibil ca,contractul de munca semnat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua!este posibil ca,contractul de munca semnat pe funcția ...

Buna ziua!este posibil ca,contractul de munca semnat pe funcția de economist economie generala,pe studii superioare ,minimul care este scris sa fie de 2300 lei brut?plus 15%spor de vechime de 345 lei,in total 2645 lei brut ?
Din cate știu minimul pentru studii superioare indiferent ca esti debutant este de 2350 lei.
Va rog sa ma ajutați cu un răspuns.Multumesc!
2350 lei se aplica doar celor care au experienta de minim 1 an.
HG 4/2021
art. 1
(1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.300 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 169,333 ore pe lună, reprezentând 13,583 lei/oră.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, se stabilește la suma de 2.350 lei lunar, pentru un program normal de lucru de 169,333 ore în medie pe lună, reprezentând 13,878 lei/oră.
....

In speta:
- pentru cei incadrati pe studii superioare cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul minim este de 2350 lei.

- - pentru cei incadrati pe studii superioare cu vechime în muncă sub un an în domeniul studiilor superioare, salariul minim este de 2300 lei.