Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma mai multor decese in familie masa succesorala ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma mai multor decese in familie masa succesorala a fost ...

In urma mai multor decese in familie masa succesorala a fost impartita ultimilor doi mostenitori in proportie de 3/8 respectiv 5/8. Intrebarea mea este: se poate instraina partea de succesiune daca nu a fost facut partajul? De asemenea, daca totusi a fost facut act de vanzare-cumparare pentru partea mostenita in favoarea unei terte persoane, ruda cu unul din mostenitori, acest act poate fi atacat? In cat timp de la semnarea actului de vanzare-cumparare?
Va multumesc
dupa dezbaterea succesiunii, fiecare poate instraina ce are dupa bunul plac. ca sa atacati un act, va trebuie si motiv.