Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia a fugit cu copilul nostru in Rusia fara acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia a fugit cu copilul nostru in Rusia fara acordul meu, fara ...

Sotia a fugit cu copilul nostru in Rusia fara acordul meu, fara ca copilul sa aiba pasaport, in conditii de pandemie. Nu stiu cum poate fi asa posibil in Romania si care autoritate imi poate confirma acest lucru. Am facut numeroase plangeri:
- la sectia nr. 15 de Politie ( corespunzatoare ultimului domiciliu al ei al fiului nostru) care au pasat rezolvarea la Politia din Bragadiru ( inca nu am raspiuns de la ei),
- la DGASPC4 ( Protectia Copilului sect.4) care au pasat rezolvarea catre IGP- Evidenta Populatiei)
- la serviciu pasapoarte- care au confirmat ca fiul meu nu are pasaport valabil si nu s-a facut altul nou
-la Politia de Frontiera - astept raspuns in termen de 30 zile
- la Consulatul rus si la Ambasada Rusa din Romania - astept raspuns in termen de 30 zile.
Avem in derulare 2 dosare, unul de divort si o ordonanta presedentiala pentru stabilire program de vizita minor
Mentionez ca pana acum nu s-a prezentat la ordonanta, iar la ultimul termen de la dosarul de divort avocata ei ne-a prezentat o procura emisa la un notariat din Moscova pe data de 15.02.2021 prin care este autorizata de clienta ei ( fosta mea sotie ) sa o reprezinte pe toata perioada procesului pe o durata de pana la 3 ani.
Acest document mi-a ridicat semne de intrebare privitor la actualul ei domiciliu.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Daca fac plangere penala pentru rapire internationala, unde se face si se va intampla?
Ce efect vor avea ordonanta si hotararea judecatoreasca daca eu nu voi putea sa-mi vad fiul ?
Mentionez ca in Rusia nu se poate intra decat pe baza de invitatie si pana in oct.2021 au sistat zborurile Bucuresti-Moscova.

Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Trebuie facute verificări.
Daca aveti avocat vorbiti cu acesta să le facă.
Am avocat, dar nu s-a implicat pana acum, ca nu a avut timp si pe mine ma doare fiecare zi care trece si nu fac nimic.
Am facut plangeri:
- la Protectia Copilului ( mi s-a raspuns sa ma adresez la iGP- Evidenta Populatiei)
- la Politia Sectia 15 ( mi s-a raspuns ca s-a inaintat la Politia Bagadiru)
- la Serviciul Pasapoarte (mi s-a raspuns ca fiul meu are pasaport expirat din sept.2020)
- la Politia de Frontiera ( astept raspuns)
- la Ambasada Rusiei si la Consulatul rus ( astept raspuns )

Unde ma mai pot adresa pentru verificari?
La Inspectoratul General pentru Emigrari sau la Parchet?

Multumesc anticipat
Este posibil ca minorul.sa.se afle în România.
Verificați cu avocatul aceasta ipoteza.

Manuela Rășină, administrator
Multumesc pentru sugestie, avem in calcul si aceasta ipoteza.
Speram ca una din autoritatile romane sa fie capabila sa ne dea un raspuns pertinent la plangerile facute.
Ieri am inaintat plangere si la IGI, maine voi face si catre Parchet.

Senzatia mea de pana acum este ca ma zbat fara spor printre autoritati si niciuna din ele nu are profesionisti, ci doar angajati.
Contează foarte mult cât de bine pregătit este avocatul.pe astfel de situații.
Nu este vorba doar de norme de drept ci si de strategii care trebuie puse în practică.
Exista o problemă și cu competenta autorităților dar nu mereu au dreptul de a interveni.
Astfel.de cazuri sunt precum războaiele de durata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat