avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Ma intereseaza daca in momentul cand doresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar ...

Buna ziua Ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar un apartament sunt restrictionata la a i da doar 10000 euro vanzatorului in mana si restul prin transfer bancar.
Actele de vanzare se intocmesc inainte de transferul in cont a banilor sau dupa?
Vanzatorul trebuie sa-mi ofere un cont valid pe numele lui?
Exista un risc in momentul in care sunt transferati banii din contul meu in contul lui?
Va multumesc
Da, plafonul este de 50.000 de lei, ceea ce la cursul BNR de astazi ar insemna aproximativ 10.169 euro.
Transferul se poate face inainte sau dupa semnarea contractului. DIn motive de siguranta este preferabil ca intai sa semnati contractul si apoi sa transferati pretul.
Evident ca vanzatorul trebuie sa indice un cont daca alegeti sa faceti plata prin transfer bancar.
Cata vreme contractul este deja semnat nu exista nici un risc.
Ca varianta, daca aveti banii in numerar, in loc sa ii depuneti in contul dvs pentru ca apoi sa ii transferati in contul vanzatorului, puteti sa depuneti numerarul direct in contul vanzatorului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


MihailZC a scris:

DIn motive de siguranta este preferabil ca intai sa semnati contractul si apoi sa transferati pretul.


Asta daca vânzătorul e de acord să semneze ca isi vinde casa înainte să își primească banii.
Vă mulțumesc!
Buna ziua
Prezint o situație ipotetică Eu virez banii in contul vânzătorului de apartament,acesta se răzgândește și dorește să anuleze contractul de vanzare cumpărare, banii eu i am virat ,ce fac eu atunci ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de vânzare se semnează la notar, se înregistrează în evidențele notariale si se trimite la Cartea Funciară pentru intabularea.
O vânzare nu se poate anula decât în instanță și pentru motive bine întemeiate și prevăzute limitativ de lege.
Nu merge cu "m-am razgandit" pur si simplu.
Mergeți împreună la Banca, în dimineața semnării contractului, faceti viramentul după care, tot împreună, mergeți la notariat cu documentul bancar și semnati contractul de vânzare.

Alte discuții în legătură

Clauze in contract vanzare imobil privind transfer bancar iesiredinindiviziune iesiredinindiviziune Buna ziua, am o intrebare privind transferul bancar si doresc sa stiu care este solutia ideala pentru vanzator si cumparator - eu fiind vanzatorul ... (vezi toată discuția)
Plata fragmentata supik supik Buna ziua, Doresc sa vand un imobil la pretul de 23.000EUR. Cumparatorii au 18.000EUR in cont bancar pe care doresc sa-i transfere in contul meu si 5000EUR ... (vezi toată discuția)
Vreau să vând un apartament, însă cumpărătorul are banii la o bancă din norvegia. cum se procedează la notar că să nu fie probleme pentru părți? Sumu Sumu Buna ziua! Vreau să vând un apartament însă cumpărătorul are banii la o banca in Norvegia, iar tranzacția banilor ar dura două zile. Cum se procedează ... (vezi toată discuția)