avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna . Am tot căutat lege și nu găsesc . As dori sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna . Am tot căutat lege și nu găsesc . As dori sa știu ...

Buna . Am tot căutat lege și nu găsesc . As dori sa știu de la ce vârsta se trec copiii la cheltuiala la bloc ? Nasc curând și doresc sa știu dacă se trece la numărul de persoane la scara blocului . Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:37, 23 Aprilie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In lege nu scrie.
Depinde cum se hotarareste in cadrul asociatiei.

Adresati o cerere scrisa catre asociatie ca sa va raspunda in scris.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Aprilie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copilul se trece din prima zi de nastere la intretinere.
Copilul este clar o persoana care duce la consumuri:
-produce gunoi mai mult ( o sa simtiti ca ca umple tomberonul de pampers)
- apa consumati mult mai multa sa il spalati ( sunt unele blocuri care nu folosesc conumul pe apometre si calculeaza dupa persoane)
- copilul nu aprinde lumina pe scara dar de cand se naste mama lui iese
zilnic sa il plimbe afara la aer si soare (prin urmare aprinde mama si ia si liftul daca blocul are lift.

Domnul Lasconi nu sunteti la curent :a fost o lege data de PSD abrogata acum LEGE nr. 67 din 13 aprilie 2017 care avea un articol in care preciza :
(2) Asociaţiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani.
dar legea nu mai e valabila de cand s-a dat 196/2018.

In mod normal ar fi un cost de maxim 10 lei sa zicem (gunoiul/ persoana ) si lumina pe scara 0.50 lei/persoana si daca aveti lift la fel 1leu/persoana. Presupunem ca se inregistreaza consumul de apa prin apometre.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Aprilie 2021
w_v_w_v, utilizator
Asociațiile pot stabili și in prezent scutiri în condițiile legii.
Legea nu obligă la nimic fiind vorba doar de o lasare la aprecierea asociației stabilirea acestui lucru.

Ca sa înțelegeți cum funcționează dreptul va pot spune eu.
Exista norme imperative care atrag nulitatea absoluta daca se dispune împotriva normelor imperative.
Deci, ca să știți și dvs., exista dreptul de a se stabili în asociație situatia lor interna din moment ce nu exista o norma prohibitiva sau imperative în acest sens.

Este bine sa intelegeti cum funcționează dreptul pentru ca este un dezastru total cu cei care cred ca îl.cunosc dar nu au legătură cu el...
Este o problema nationala...dupa aprecierea mea...

Pe situatia de fapt aveti dreptate se consuma apa dar este contorizata.
Cu liftul bebelușii nu merg singuri ca sa consume în plus...
Și mai multe de acest fel se pot lua în discuție dar este inutil...
Ultima modificare: Miercuri, 7 Aprilie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Asociațiile pot stabili și in prezent scutiri în condițiile legii.
Legea nu obligă la nimic fiind vorba doar de o lasare la aprecierea asociației stabilirea acestui lucru.

Singurul lucru pe care-l pot stabili asociatiile (respectiv AG si comitetul executiv ) nu se refera la scutirea de care vorbeste persoana ce a deschis subiectul (a fost asa ceva doar in vechea lege, abrogata- 230/2007) ci doar legat de ce scrie la art. 82 din legea 196/2018 - cea in vigoare :
"(5)Daca adunarea generala a asociatiei de proprietari hotaraste in acest sens, comitetul executiv stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna, si stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, au dreptul de a solicita, in scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale."

Prin urmare, acum, asociatia nu poate hotari, legal, cind e vorba de scoaterea unui copil de la intretinere.

In vechea lege exista o asemenea prevedere :
Articolul 47
(2) Asociațiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani.
(la 22-04-2017, Articolul 47 din Capitolul VI a fost completat de ARTICOL UNIC din LEGEA nr. 67 din 13 aprilie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 271 din 19 aprilie 2017 )

[ link extern ]

Legea 230/2007 nu mai e, acum in vigoare fiind legea noua a asociatiilor de proprietari - 196/2018.
In parlament s-a votat o modificare a legi 196 privind scutirea de la intretinere a copiilor sub 3 ani, dar inca nu a intrat in vigoare.

Alte discuții în legătură

Scutire copil sub 3 ani la intretinere - legea nr. 196/2018 Crispy2014 Crispy2014 Buna ziua. Stie cineva daca legea noua 196/2018 care abroga legea Legea nr. 230/2007(actualizata in 2017) mai prevede scutirea de la intretinere a copiilor ... (vezi toată discuția)
Scutire de la plata intretinerii a copiilor cu varsta pana in 3 ani migaste migaste S-a publicat in Monitorul Oficial Legea 67/2017; prin aceasta se introduce un alineat la art. 47 din Legea 230/2077 a asociatiilor de proprietari, alineat prin ... (vezi toată discuția)
Intretinere bloc Bubbles2017 Bubbles2017 Buna ziua ! As dori sa stiu ,de la ce varsta se pun copii la intretinerea de la bloc ? Copilul meu are doar 9 luni si deja a fost trecut la intretinere. E ... (vezi toată discuția)