avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Declaratia 100 la 31.03.2021
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Declaratia 100 la 31.03.2021

Declaratia 100 la 31.03.2021
Suntem platitori de impozit pe venit 1%. In luna februarie am facut o sponsorizare pentru un club sportiv. Ce declaratie trebuie sa depun ca sa evidentiez suma din sponsorizare? Veniturile din subventii acoordate de stat nu se iau in calcul la impozit?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 14 Aprilie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adelaioanamoldovan , utilizator 16:19, 19 Aprilie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In declaratia 100 aveti rand separat pt sponsorizarile deduse in acel trimestru.

Iar anual, aveti obligația de a depune declarația informativă privind beneficiarii sponsorizărilor, cod 107, până la data de 25 ianuarie inclusiv a anului următor;. (Declarație informativă privind beneficiarii sponsorizărilor/mecenatului/burselor private (OPANAF 1825/2018)
Ultima modificare: Luni, 19 Aprilie 2021
Ioan Petru Butariu, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc mult de ajutor. Spor la munca!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sponsorizare directa sportiv nracolta nracolta Din cate am inteles din legea sponsorizarii, poate fi sponsorizata \"[i][b]d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare cristinadum cristinadum In ce conditii poate o Societate Nationala sa faca o sponsorizare catre un club sportiv atata timp cat in statul de organizare si functionare nu exista o ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare persoana juridica catre persoana fizica florinutza29 florinutza29 Am si eu o intrebare. Trebuie sa anexez ceva documente in spatele acestui contract de sponsorizare? Mentionez ca doresc o sponsorizare pentru sport, iar ... (vezi toată discuția)