Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Declaratia 100 la 31.03.2021
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Declaratia 100 la 31.03.2021

Suntem platitori de impozit pe venit 1%. In luna februarie am facut o sponsorizare pentru un club sportiv. Ce declaratie trebuie sa depun ca sa evidentiez suma din sponsorizare? Veniturile din subventii acoordate de stat nu se iau in calcul la impozit?
Multumesc
george-neagu, moderator
In declaratia 100 aveti rand separat pt sponsorizarile deduse in acel trimestru.

Iar anual, aveti obligația de a depune declarația informativă privind beneficiarii sponsorizărilor, cod 107, până la data de 25 ianuarie inclusiv a anului următor;. (Declarație informativă privind beneficiarii sponsorizărilor/mecenatului/burselor private (OPANAF 1825/2018)
Ioan Petru Butariu, Contabil
Mulțumesc mult de ajutor. Spor la munca!