Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aparitia prescriptiei la facturile fara termen de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aparitia prescriptiei la facturile fara termen de plata plata specificat?

La vinzarea bunurilor de folosinta indelungata, catre o societate comerciala, s-a eliberat factura si incheiat contract de vinzare cumparare autentificat de un notar. In ambele documente nu este specificat nici un termen de plata, doar suma pt care s-a efectuat vinzarea. A fost achitat un avans, si citeva rate dupa semnarea contractului vc si eliberarea facturii, ar mai fi de achitat inca o parte din suma totala. Doresc sa stiu dupa ce data de la eliberarea facturii si a contractului de vc apare termenul de prescriptie (sau daca apare acest termen) ???
Prescriptia va interveni in cazul in care, timp de 3 ani de la efectuarea ultimei plati, creditorul nu intreprinde nici o actiune pentru recuperarea intregului debit.

Termenul de prescriptia poate fi oricand intrerupt astfel:
a) prin recunoasterea dreptului a cãrui actiune se prescrie, fãcutã de cel în folosul cãruia curge prescriptia.----
b) prin introducerea unei cereri de chemare în judecatã ori de arbitrare, chiar dacã cererea a fost introdusã la o instantã judecãtoreascã, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act începãtor de executare.
(ART. 16 alin 1 din Decretul 167/1958, republicat, privitor la prescriptia extinctiva)