Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Sunt fiica de veteran de razboi. Va rog sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Sunt fiica de veteran de razboi. Va rog sa imi spuneti ...

Buna ziua! Sunt fiica de veteran de razboi. Va rog sa imi spuneti daca beneficiez de drepturi conf. legilor cu caracter special . Mentionez ca anul in care m-am nascut este 1960. Multumesc!
Buna ziua, trebuie sa oferiti mai multe detalii ca sa va putem ajuta. A fost cumva si prizonier de razboi? In principiu, da, aati avea dreptul la indemnizatie
Multumesc pentru amabilitate. revin cu detalii: tata a fost inrolat in armata romana, pe front, perioada 1942- 1945, grad de fruntas. Decorat in 1946 cu medalia "Virtutea Militara"de razboi, clasa a doua. Ranit usor in 1942. Mentionez ca ambii parinti sunt acum decedati, dar ,in viata, au beneficiat cativa ani de drepturi. Intrebarea mea: eu pot avea vreun drept, dupa aceasta situatie? Multumesc!
Buna ziua! Vreau să știu,daca am dreptul la indemnizație conform legii,tata fiind veteran de razboi.Tata a fost veteran de razboi.dar au murit ambii părinți.Eu m-am născut în 1957.