Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, am nevoie de o solutie pt cumnata mea. A ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, am nevoie de o solutie pt cumnata mea. A nascut recent ...

Buna ziua,
am nevoie de o solutie pt cumnata mea. A nascut recent si tatal copilului a fost trecut pe certificat. Imediat dupa nastere, tatal copilului s-a purtat f urat cu ea si a dat-o afara din casa. Fara bani, fara ajutor pt copil. In prezent ea este nevoita sa locuiasca cu mama ei. Tatal copilului nu aduce nici o contributie, nu se implica si nici nu o ajuta cu bani. Cumnata mea ar dori sa il scoata pe tatal copilului de pe certificat deoarece acesta nu ajuta cu nimic, ba chiar mai mult are intentii de a ii face rau (adica in cazul in care mamica va avea nevoie de adeverinte etc acesta nu este dispus sa acorde nimic). Ce si cum ar putea face pt a nu depinde de el?
mentionez ca nu sunt casatoriti
Nu puteti sa il scoateti de pe certificat de nastere al copilului, intrucat el este tatal biologic.

Va sfatuiesc sa porniti un proces prin care sa il obligati la plata pensiei de intretinere in cuantum de un sfert din veniturile sale nete sau raportat la salariul minim pe economie.
gi-jane2, moderator
interventie moderator :

@AVOCAT PĂŢAN ALEXANDRU, va rog sa respectati regulamentul de postare, respectiv sa nu va mai afisati nr de tel in mesaje, multumesc.