Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut, am cumpărat de curând o motocicletă veche de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut, am cumpărat de curând o motocicletă veche de peste ...

Salut, am cumpărat de curând o motocicletă veche de peste 30 ani, radiată in acte, de la un intermediar care o vindea pentru cineva.
La momentul tranzacției mi s-a oferit certificatul de radiere și vehiculul, urmând să se efectueze contractul de vânzare-cumpărare săptămâna viitoare.
Din ce am înțeles de la intermediar, vânzătorul , cel care a și radiat vehiculul poate fi decedat.
In situația dată vehiculul se poate inmatricula pe baza unui act de mână cu moștenitori sau se poate doar cu certificatul de radiere?
Menționez că în momentul de față pe motocicleta nu se plătește impozit fiind radiat la domiciliu pe baza unui articol 6 din legea 2005.
David29, utilizator
trebuie sa-i intrebati pe mostenitori daca au facut succesiunea dupa tatal lor.

Nu puteti cumpara motocicleta de la o persoana decedata.
Cu stima,
Avocat Păţan
Mulțumesc mult pentru indrumare