avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, In urma cu o saptamana am postat un anunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, In urma cu o saptamana am postat un anunt pe olx in ...

Buna ziua,

In urma cu o saptamana am postat un anunt pe olx in care imi vindeam un breloc si am fost contactat de o persoana care pretindea sa il cumpere.Aceasta persoana a pretins ca pentru a putea face tranzactie trebuie sa imi verific contul pe olx si ca site ul mi va retine suma de 300 lei (asa scria pe site-ul fals generat care nu am realizat pe moment ca este o clona) pentru 10 secunde pentru a verifica cardul . Am fost pacalit si mi am introdus datele cardului acolo si mi a fost retinuta suma de 300 de ron fara a mai primi nimic inapoi si am realizat de abia dupa cateva minute ca am fost inselat dupa ce am verificat mai bine site-ul , iar apoi am facut cautari pe internet si am aflat totul. Aici este o descriere a metodei de inselaciune care mi-a fost aplicata : [ link extern ]
Intrebarile mele in aceasta situatie sunt : se poate depunde plangere penala pentru situatia descrisa ? daca da , ce sanse am de a rezolva ceva (de ex sa imi recuperez. pierderea sau sa depisteze faptasul)? unde pot depune plangere si cui ma adresez? se poate rezolva daca persoana respectiva nu este in Romania sau cetatean roman?
Ultima modificare: Vineri, 23 Aprilie 2021
MateiB0, utilizator
Cel mai recent răspuns: salvatore112 , utilizator 14:00, 29 Aprilie 2021
Trebuie sa depuneti plangere penala pentru infractiunea de inselaciune la cel mai apropiat post de politie. Daca il gasiti pe faptuitor, va puteti impaca in conditiile in care va restituie cei 300 lei
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Aprilie 2021
PĂŢAN ALEXANDRU AVOCAT, Avocat

Intrebarile mele in aceasta situatie sunt : se poate depunde plangere penala pentru situatia descrisa ? daca da , ce sanse am de a rezolva ceva (de ex sa imi recuperez. pierderea sau sa depisteze faptasul)? unde pot depune plangere si cui ma adresez? se poate rezolva daca persoana respectiva nu este in Romania sau cetatean roman?



Șanse ZERO de a descoperi faptuitorul și de a recupera paguba.
Nr cardului e pentru a face plata
Codul IBAN e pt a incasa bani
Multă lume confunda cele 2 nr.
Pe viitor cu siguranță vei fi mai atent

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! ce pot face in situatia in care am facut o comanda ... simonacovic simonacovic buna ziua! ce pot face in situatia in care am facut o comanda pe un site,am platit-o cu cardul si nu mai soseste? am incercat sa iau legatura cu ei si nu mai ... (vezi toată discuția)
Talharii pe site-urile tocmai.ro si olx.ro Daniel2015 Daniel2015 La cine pot fi raportati si cum pot fi opriti vanzatorii de produse de pe aceste site-ri care isi posteaza produselem fara nr de telefon. Cand ii ... (vezi toată discuția)
Inselaciune Endelus Endelus salut, un prieten de al meu, cetatean strain, care nu vorbeste bine romaneste, si-a cumparat un ceas de 1500 de euro dintr-un magazin acum cateva luni. ... (vezi toată discuția)