avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legal să achit individual, reparații la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legal să achit individual, reparații la subsolul blocului!?Mi ...

Este legal să achit individual, reparații la subsolul blocului!?Mi se spune că este țeava ce aparține departamentului meu.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:47, 6 Mai 2021
Buna ziua!
Este perfect legal, dar veți obliga ulterior ceilalti membrii ai asociatiei de proprietar la plata cheltuielilor in solidar cu dumneavoastra!
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect precizati concret despre ce teava este vorba
Fiind in subsolul tehnic al imobilului,legal este vorba despre instalatie parte comuna,de care raspunde asociatia de proprietari
Daca este vorba despre scurgere separata executata de catre dv in beneficiul dv exclusiv,atunci reparatiile aferente asigurarii starii tehnice a instalatiei va revine in exclusivitate
Este vorba de coloană de scurgere de la bucătărie, partea din subsol.Mentionez ca nu am modificat noi nimic. Multumesc frumos
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca dv nu ati intervenit sa modificati instalatia,partea comuna din subsol intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari care are obligatia legala sa execute reparatia iar costurile aferente sa le repartizeze tuturor proprietarilor care beneficiaza de resoectiva scurgere -functie de cota indiviza
Vedeti disp L nr 196/2018

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administratorul asociatiei refuza reparatie coloana ciresel ciresel buna dimineata! o intrebare,va rog. Din cauza apei firbinti,teava de la scurgere din bucatarie,s a indoit,s a scurtat si apoi a iesit din imbinare ,fix de ... (vezi toată discuția)
Teava sparta Iael Iael Buna ziua, In scara in care locuiesc s-a spart o teava la subsol. Dupa inlocuire in respectiva luna de intretinere a fost repartizata toata cheltuiala ... (vezi toată discuția)
In afara de scara comuna, acoperis,subsol, uscatoria blocului, ... kyngo kyngo in afara de scara comuna, acoperis,subsol, uscatoria blocului, ce alte parti din bloc sunt considerate comune? ma refer la instalatii.......daca un vecin are ... (vezi toată discuția)