Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... e ilegal sa primesti mai multi bani decat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

e ilegal sa primesti mai multi bani decat in contractul de munca ?

Va salut! Un angajator vrea sa incheiem un contract de munca cu salariul minim, dar el sa imi vireze in cont mai mult de atat.
Intrebarea mea este daca e ilegal acest lucru ?
Iar daca este, repercusiunile le suporta angajatorul ? Sau si angajatorul si angajatul ? si care ar fi aceste repercursiuni ?
Dacă primiți bani suplimentari ca urmare a unor bonificații, depășirea unui target etc. nu este nimic în neregulă. În fond, angajatorul întocmește actele.

Totuși, dacă venitul lunar nu este legat de vreo performanță, recomand încheierea CIM cu salariul real.

Modalitatea descrisă mai sus este în avantajul angajatorului.
Daca acea suma platita in plus este fiscalizata si se achita impozitul si contributiile, atunci nu exista probleme ... in caz contrar, se poate atrage raspunderea juridica pentru evaziune fiscala.

Salariul cum se va plati , cash sau prin virament bancar?
e ilegal, omul nu vrea sa plateasca la stat taxele decat pt ce e musai obligat.
daca tot face o ilegalitate, pe cont trebuie sa va trimita doar cat aveti in contract si restul sa vi-i dea in mana.
ce face el, va dauneaza in primul rand la pensie.
evaziunea in acest caz insa, e greu de probat.
www.avocatnet.ro/articol_192...

gi-jane2, moderator
Nu este greu de probat evaziunea fiscala .... exista salariatul care a primit acei bani
Mda...si ce reclama, ca i-a dat mai multi bani ?
au fost un bonus, iar greseala, nu se va mai repeta.
gi-jane2, moderator