avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... e ilegal sa primesti mai multi bani decat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

e ilegal sa primesti mai multi bani decat in contractul de munca ?

Va salut! Un angajator vrea sa incheiem un contract de munca cu salariul minim, dar el sa imi vireze in cont mai mult de atat.
Intrebarea mea este daca e ilegal acest lucru ?
Iar daca este, repercusiunile le suporta angajatorul ? Sau si angajatorul si angajatul ? si care ar fi aceste repercursiuni ?
Cel mai recent răspuns: wps , utilizator 16:02, 11 Mai 2021
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă primiți bani suplimentari ca urmare a unor bonificații, depășirea unui target etc. nu este nimic în neregulă. În fond, angajatorul întocmește actele.

Totuși, dacă venitul lunar nu este legat de vreo performanță, recomand încheierea CIM cu salariul real.

Modalitatea descrisă mai sus este în avantajul angajatorului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca acea suma platita in plus este fiscalizata si se achita impozitul si contributiile, atunci nu exista probleme ... in caz contrar, se poate atrage raspunderea juridica pentru evaziune fiscala.

Salariul cum se va plati , cash sau prin virament bancar?
6 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
e ilegal, omul nu vrea sa plateasca la stat taxele decat pt ce e musai obligat.
daca tot face o ilegalitate, pe cont trebuie sa va trimita doar cat aveti in contract si restul sa vi-i dea in mana.
ce face el, va dauneaza in primul rand la pensie.
evaziunea in acest caz insa, e greu de probat.
www.avocatnet.ro/articol_192...


Ultima modificare: Vineri, 7 Mai 2021
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este greu de probat evaziunea fiscala .... exista salariatul care a primit acei bani
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mda...si ce reclama, ca i-a dat mai multi bani ?
au fost un bonus, iar greseala, nu se va mai repeta.
Ultima modificare: Vineri, 7 Mai 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Stat de plata salarii lucyll lucyll Statul de plata salarii la o societate comerciala este document de confirmare plata salarii si este depus la ITM ? salariatii sunt obligati sa semneze aceste ... (vezi toată discuția)
Probleme la plata salariului negociat din cim. Bogde1 Bogde1 Buna ziua, O firma care declara in actele oficiale ca a platit salariile integrale (flutirasi de salarii, adeverinte emise si stampilate) dar in realitate ... (vezi toată discuția)
Litigiu contract munca radu_preda radu_preda Buna ziua. Sunt sofer de tir angajat in Ro dar conduc pe comunitate. Am fost angajat cu \\" salariu \\" 1200euro/luna dar am fost platit cu 12 eurocenti/km. Am ... (vezi toată discuția)