Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Eliberare din functie - functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Eliberare din functie - functionar public

Poate fi eliberat din functie în baza art.519 alin 2 din OUG 57 /2019 un funcţionar public pentru care s-a emis decizie de pensionare pentru invaliditate de gradul III şi nu solicita continuarea activitatii cu program redus , fără a acorda perioadă de preaviz de 30 zile .
Are suspendat raportul de serviciu pentru incapacitate temporară de muncă . Până în 01 iunie este în concediu medical , urmând să fie pensionat cu data de 02 iunie .
Se poate doar în măsura în care conducătorul autorității sau instituției publice consideră că acesta nu își poate îndeplini atribuțiile aferente funcției publice pe care o deține.