Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna, beneficiez de indemnizatie cc (nu am calitatea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna, beneficiez de indemnizatie cc (nu am calitatea de angajat) ...

Buna, beneficiez de indemnizatie cc (nu am calitatea de angajat) si mi s-a oferit posibilitatea sa realizez niste vizite "mistery shopper" pentru care sa fiu platita pe baza CNP ului in contul bancar. Daca realizez aceste activitati, pot risca sa nu se opreasca indemnizatia? Veniturile din aceste activitati sunt de maxim 200 lei pe luna, uneori chiar mai putin. Va multumesc mult!
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

Asadar, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza.