Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rampa pentru persoanele cu dizabilități ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rampa pentru persoanele cu dizabilități Asociația de proprietari poate refuza construirea unei rampe ...

Asociația de proprietari poate refuza construirea unei rampe de acces pentru persoanele cu dizabilități? Dacă da , în ce condiții? Persoana în cauza trebuie sa suporte singura cheltuielile? În scara blocului este construita o camera ( care nu făcea parte din planul original) pe care o folosește administrația și care ar ingreuna accesul locatarilor, dacă rampa ar putea fi construita. Pentru aceasta camera făcută de administrație trebuiau acte?
Legea obliga numai institutiile publice sa asigure rampa de acces persoane cu dizabilitati care trebuie executata cu respectarea dispozitiilor in domeniu
Asociatiile de proprietari nu sunt obligate sa asigure rampa de acces pentru persoane cu dizabilitati
Daca adunarea generala a membrilor proprietari voteaza executarea d erampa de acces persoane cu dizabilitati,costurile urmeaza sa fie suportate execkusiv d ecatre persoana care beneficiaza de faciliataea de acces
Hotararea asigurarii spatiilor de administrare/sediu administrativ asociatie de proprietari apartine exclusiv proprietarilor din imobil care pentru asigurarea conditiilor de relatii/plati curente catre asociatia de proprietari au competenta sa dispuna amenajarea de spatii in partea comuna de condominiu
Asociația de proprietari este "persoană juridică" deține un CUI și trebuie să respecte legislatia, respectiv Legea 448/2006 protecția persoanelor cu dizabilitati.. Conform acestei legi, Asociația de locatari ca persoană juridică este obligată să ofere acces adecvat în bloc locatarilor cu dizabilitati. Refuzul Asociației de a se conforma Legii poate fi reclamat la Poliția Locală, iar amenda este de 5000 lei. Dacă amenințați Asociația cu politia locală, vă asigur că mai degrabă preferă să facă o rampa de acces (metalica) care costă max 1500lei, decât să plătească 5000 amenda.
Așadar se face cerere la Asociație unde se atașează și o copie de pe certificatul care atestă gradul de handicap se depune la Asociație cu Nr, de înregistrare, Iar aceasta este obligată să răspundă in termen de 30 de zile.
Suma cheltuită pt rampă se deduce din fondul de reparații, dacă asociația are un astfel de fond, sau se adaugă la plata de întreținere a fiecărui locatar de pe scara respectivă.
SI AȘA E ȘI FIRESC ! CA TOȚI SĂ CONTRIBUIE!
Pentru că am văzut in practică cum o astfel de rampă este folosită nu doar de persoanele cu handicap, ci si de mamicile cu copilul în cărucior. Copii mai mari își urcă bicicleta sau trotineta...
Când. se mută careva se foloseste de rampă. Deci in concluzie, e bine să înțeleagă toți că o astfel de rampă este binevenită tuturor locatarilor de pe scara.
In primul rand ca ati raspuns dupa 2 ani.
In al doilea rand ce v-a spus Ynocenta este adevarata.
In al 3 lea rand ca asociatia nu trebuie sa raspuna asociatia nimanui in 30 zile.
In al 4lea rand presupunem ca exista bunavointa dar in blocurile fara lift si fara apartamente la parter rampa NU FOLOSESTE NIMANUI.
w_v_w_v, utilizator
@Btin , sunteti in eroare . Chiar daca asociatia de proprietari are CUI , nu este o entitate publica , este o forma de asociere . Si ia vedeti ce spune Legea 448/2006 , cu privire la cine este obligat sa asigure accesul persoanelor cu dizabilitati ( cu rampa ) : Art. 62(1) “ Cladirile de utilitate publica , caile de acces , cladirile de locuit construite din fonduri publice , mijloacele de transport in comun si statiile acestora , taxiurile , vagoanele de transport feroviar pentru calatori .... “ s.a.m.d. Dupa cum vedeti , Legea obliga la asigurarea accesului in spatiile destinate publicului , iar un bloc este un spatiu privat . Cu toata empatia fata de cei care au probleme , nu poti sili proprietarii apartamentelor la cheltuieli care sa faca viata mai usoara doar unora dintre ei , ca nu e responsabilitatea lor . Cei care ar avea nevoie de o asemenea rampa , o pot construi din fonduri proprii - desigur , cu acceptul asociatiei . Pe de alta parte , ce te faci ca rampa de acces faciliteaza doar intrarea in cladire ? daca dizabilul locuieste - de exemplu - la etajul 3 intr-un bloc fara lift , ar trebui construita rampa pe fiecare tronson de scara ? ca ar mai ramane vreo 40 cm liberi ...
Pai nu este asa din fericire scara blocului nu este proprietate privata ! Este o cale de acces si un spatiu public dumneata ai cumparat apartamentu dintr-un bloc, nu blocu.
Si sincer decat sa cautati atate bete sa le bagati in roata, ar fi normal sa ajutati o astfel de persoana cu dizabilități.
Multi nu ati iesit afara pe timpul pandemiei, care a fost o perioada scurta, si toti ati suferit de stres depresii, atinfacut urat ca sa nu mai stai inchisi in casa si altele, ganditiva la acei oameni care nu pot sa iasa deloc din cauza ca nu au cum.
Legal daca citiți 448 nu doar segmente din aceasta lege care este interpretata dupa bunu plac a unora.
PACAT DE ASTFEL ATITUDINI, GANDIRI DISCRIMATORI.
Daca greșesc dpdv legal un avocat sa ma contrazica va rog. Mulțumesc
CHKa a scris:

@Btin , sunteti in eroare . Chiar daca asociatia de proprietari are CUI , nu este o entitate publica , este o forma de asociere . Si ia vedeti ce spune Legea 448/2006 , cu privire la cine este obligat sa asigure accesul persoanelor cu dizabilitati ( cu rampa ) : Art. 62(1) “ Cladirile de utilitate publica , caile de acces , cladirile de locuit construite din fonduri publice , mijloacele de transport in comun si statiile acestora , taxiurile , vagoanele de transport feroviar pentru calatori .... “ s.a.m.d. Dupa cum vedeti , Legea obliga la asigurarea accesului in spatiile destinate publicului , iar un bloc este un spatiu privat . Cu toata empatia fata de cei care au probleme , nu poti sili proprietarii apartamentelor la cheltuieli care sa faca viata mai usoara doar unora dintre ei , ca nu e responsabilitatea lor . Cei care ar avea nevoie de o asemenea rampa , o pot construi din fonduri proprii - desigur , cu acceptul asociatiei . Pe de alta parte , ce te faci ca rampa de acces faciliteaza doar intrarea in cladire ? daca dizabilul locuieste - de exemplu - la etajul 3 intr-un bloc fara lift , ar trebui construita rampa pe fiecare tronson de scara ? ca ar mai ramane vreo 40 cm liberi ...