Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua,este posibila disjungerea de dosar, in faza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua,este posibila disjungerea de dosar, in faza de cercetare ...

Buna ziua,este posibila disjungerea de dosar, in faza de cercetare penala? Se poate muta un dosar penal in alt oras, in ce faza a dosarului si cum? Multumesc
Maria Escu, utilizator
Cred ca la stramutare va referiti.
ART. 326 c.p.p.
Trimiterea cauzei la un alt parchet
Când există o suspiciune rezonabilă că activitatea de urmărire penală este afectată din pricina împrejurărilor cauzei sau calităţii părţilor ori a subiecţilor procesuali principali ori există pericolul de tulburare a ordinii publice, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, la cererea părţilor, a unui subiect procesual principal sau din oficiu, poate trimite cauza la un parchet egal în grad, dispoziţiile art. 73 şi 74 fiind aplicabile în mod corespunzător.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Cred ca la stramutare va referiti.
ART. 326 c.p.p.
Trimiterea cauzei la un alt parchet
Când există o suspiciune rezonabilă că activitatea de urmărire penală este afectată din pricina împrejurărilor cauzei sau calităţii părţilor ori a subiecţilor procesuali principali ori există pericolul de tulburare a ordinii publice, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, la cererea părţilor, a unui subiect procesual principal sau din oficiu, poate trimite cauza la un parchet egal în grad, dispoziţiile art. 73 şi 74 fiind aplicabile în mod corespunzător.

Multumesc, si in caz de disjungere cum se procedeaza?