Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Sunt pensionar, iar soția mea a decedat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Sunt pensionar, iar soția mea a decedat de curând, ...

Bună ziua,

Sunt pensionar, iar soția mea a decedat de curând, fiind încă în activitate.
În această situație, există vreo posibilitate de a primi o pensie de urmaș sau ceva similar în urma acestui dureros eveniment?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Soțul supraviețuitor care are dreptul la o pensie proprie și îndeplineste condițiile prevăzute de lege pentru obținerea pensiei de urmaș după susținătorul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.

In speta, nu se poate cumula pensia de urmas cu pensia proprie.

Puteti beneficia de ajutorul de deces
[ link extern ]

Legea nr. 578/2004 privind acordarea unui ajutor lunar pentru soțul supraviețuitor, cu modificările și completările ulterioare
[ link extern ]