Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozite dupa deces coproprietar?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozite dupa deces coproprietar?

Pentru un apartament cu proprietari sot si sotie, in situatia decesului unuia dintre ei si fara dezbatere de mostenire cine si in ce procent este dator a plati taxele si impozitele pentru teren si cladire
george-neagu, moderator
Mostenitorul, chiar si fara dezbaterea succesiunii. Daca nu platiti pentru partea de 50% din proprietate, se considera ca aceasta e o datorie a celui decedat, iar ca mostenitor preluati si datoriile raposatului.
In detaliu problema este ca sotul supravietuitor este scutit de plata cf decret lege 118/1990. Este legal, in acest caz ca pentru cota sotiei decedate sa se solicite impozit pe cladiri si teren?
Si daca supravietuitorul este scutit prin Legea 118/1990?