Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional cu clauze nefiresti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional cu clauze nefiresti

Buna ziua,

Astazi mi s-a dat un act aditional - numit si acord de fidelitate - sa semnez la lucru si nu imi dau de gandit urmatoarele clauze si citez:

„Aprecierea derularii unei activitati ca fiind concurentiale, apartine exclusiv Angajatorului. In acest scop, Salariatul se obliga sa notifice Angajatorului orice contract individual de munca perfectat cu un alt angajator, indiferent de durata acestuia sau de durata timpului de munca, precum si orice contract de colaborare, prestari servicii, intermediere, comision sau de alta natura (exclusiv contracte de transfer de drept de proprietate si folosinta) prefectate cu o alta persoana fizica sau juridica, aflate in curs de derulare, la data semnarii prezentului acord, sau care se vor prefecta pe durata preentului contract individual de munca, in termen de 3 zile lucratoare de la data semnarii prezentului acord, respectiv la data semnarii respectivelor contracte cu o alta persoana fizica sau juridica.”

Incalcarea obligatiei de fidelitate, inclusiv a obligatiei reglementate in articolul de mai sus, atrage:
- Raspunderea penala a salariatului, in temeiul Codului Penal si a legislatiei speciale;
- Raspunderea disciplinara - aplicarea sanctiunii concedierii salariatului;
- Raspunderea patrimoniala - obligarea salariatului la plada de despagubiri echivalente prejudiciului produs societatii prin incalcarea acesteia.”

Va rog sa-mi spuneti ce drepturi/cai de atac asa avea si daca angajatorul ma poate constrange intr-un fel daca refuz semnarea acestuia. Mentionez ca doresc pe viitor sa prestez si servicii ca freelancer.

Va multumesc anticipiat si va doresc un weekend placut!
MihaiAndrei91, utilizator
Orice act care modifica contractul poate fi atacat în instanta .actul acesta pare total abuziv.cred ca primul pas( înainte de a semna) e sa consultati un avocat pentru a va sfatui competent care sunt pasii de urmat