Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Președintele de bloc al unei Asociații ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Președintele de bloc al unei Asociații de proprietari ...

Bună ziua! Președintele de bloc al unei Asociații de proprietari trebuie sa fie proprietar în acel bloc sau poate fi și din alt bloc sau localitate? Va mulțumesc frumos!
Legea nr.196/2018
art.56
(1) Președintele asociației de proprietari este candidatul, membru al asociației de proprietari, ales prin voința sa și a jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenți în cadrul adunării generale.
....

membru al asociației de proprietari - proprietarul semnatar al acordului de asociere sau al unei cereri depuse la asociație

In speta, trebuie sa fie proprietar în acel bloc .
Este obligatoriu ca reprezentantul legal al unei asociatii de proprietari sa fie proprietar de bun imobil in imobil de locuit in comun
Nu se aplica acest criteriiu in cazul in carr exista o asociatie de proprietari mare-constituita din mai multe imobile de
locuit in comun