avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua , As vrea sa stiu cum evacuez chiriasii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua , As vrea sa stiu cum evacuez chiriasii introdusi de ...

Buna ziua , As vrea sa stiu cum evacuez chiriasii introdusi de fosta sotie un apartamentul comun fara acordul scris al meu .Cred ca nici macar nu au mutatie acolo doar o intelegere intre ei . Nu cred ca pot sa isi faca mutatie fara acordul ambilor proprietari. Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:47, 3 Iunie 2021
Buna ziua,
Faceti notificare si apoi actiune in instanta de evacuare.
Bună seara!

Închirierea unei locuințe este considerată un act de dispoziție, iar pentru asta este nevoie de consimțământul ambilor proprietari!
Mai mult, potrivit art. 322 Cod civil (1) Fără consimțământul scris al celuilalt soț, niciunul dintre soți, chiar dacă este proprietar exclusiv, nu poate dispune de drepturile asupra locuinței familiei și nici nu poate încheia acte prin care ar fi afectată folosința acesteia.

După divorț, dar înainte de partaj, sunteți coproprietar cu fosta soție, deci tot avea nevoie de consimțământul dvs.
Depinde însă și pe ce durată a închiriat!
Și mai ales dacă au făcut contract...
Aflați dacă chiriașii au contract și dacă au mutație.
Apoi mergeți la executor să îi notifice în vederea părăsirii apartamentului!
Dacă nu pleacă, introduceți acțiune în evacuare la instanță, apoi îi evacuați cu executorul!

Luați-vă un avocat în aceste demersuri, pentru a beneficia de tot sprijinul necesar fiecărui pas!
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2021
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Multumesc frumos de raspuns , eu cred daca exista un contract nu este unul legal , este doar o intelegere intre ea si chiriasi . Nu cred ca vreun notar ar legaliza asa ceva avand in vedere ca suntem 50/50 proprietari. Si in conditiile acestea cred ca nici chiriasii nu au cum sa aiba mutatie . Eu cred ca ei stau acolo doar la mica intelegere. O seara buna
Multumesc de raspuns , poate un avocat sa semneze un contract de inchiriere sau doar un notar ? O zi buna
dvs insistati pe contract, nu cconteaza daca au sau nu, cereti evacuarea lui/lor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in evacuare Anneee Anneee Buna seara. As avea si eu o intrebare. In luna martie am divortat la primarie insa partajul nu a fost facut. Fostul meu sot nu este deacord cu actiunea de ... (vezi toată discuția)
Anularea evacuarii în cazul existentei unui contract de închiriere uibar uibar Buna seara. În 2013 am închiriat un apartament pe o perioadă de 10 ani cu plata în avans și m-am mutat cu domiciliul și cu buletinul în acest ... (vezi toată discuția)
Chiriașii imobilului cumpărat refuză încheierea unui contract scris cu mine, noul proprietar. cum îi pot obliga? Gabriela1982E Gabriela1982E In luna octombrie am cumparat un apartament despre care am fost informata ca are persoane in chirie. Intre fostul proprietar si chiriasi exista un contract de ... (vezi toată discuția)