Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am o speta legata de TVA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am o speta legata de TVA.

Buna.

Am o speta legata dr TVA, stiu ca deja este obositor dar:

PFA, Neplatitor de TVA, activitate vanzare auto second hand(marfa) dar cu inscrisa ROI pt. achizitii comunitare peste 10.000 euro;

Achizitioneaza auto din UE prin mandatar/licitatii de provenienta persoane fizice.TVA pe marja(TVA nerecuperabil specificat).Pret masina 1000 euro.
+ cele doua comisioane cunoscute, mici: 100 eur comision, 50 eur taxa dosar, ambele facturate evident fara tva.

In tara vinde masina cu 1500euro.
(transportul in sarcina PFA, cu chitante, bonuri benzina si vignete pastrate).

Care este regimul TVA aplicat?
Ce obligatii ALTELE decat impozitul pe profit exista?

Toate spetele gasite de mine se refera la situatia unor masini facturate fara tva de catre firme din UE-nu este cazul meu.

(In cazul meu aceste "scutiri" nu reprezinta nimic, fiind obligat sa platesc tva ul in tara si masina devenind mai scumpa decat daca as fi cumparat-o de la o persoana fizica)

Nicaieri nu reusesc sa gasesc raspuns la aceasta situati e cuPFA neplatitor care cumpara din EU de la pers.fizice/prin mandar.
Cand sunt obligat sa colectez TVA?(banuiesc ca pe marja)...
Cand sunt obligat sa il platesc?
Ce se intampla cu TVA-un nefacturat de pe cele doua comisioane care vin la pachet pa factura cu masina?
(auto e pe marja+cele doua comisioane de licitatie)..
Ce deconturi sunt de depus si cu ce frecventa?
(nu depasesc aia 65.000 euro pe an).
Par intrebari multe dar un singur raspuns cuprinzator e suficient :)
Multumesc
george-neagu, moderator
Bună seara,
Am văzut postarea Dumneavoastră, Am închiriat Apartamentul meu prima oara ffind Mama, singura am hotărât sa plec în afara pentru un an cu băiatul meu pana ce merge la școală
Cu aceasta Doamna am semnat un contract pe 20.02 2024 și ea mi a făcut plata pe, 15 mutarea fiind pe 16, părinții mei stau pe scara cealaltă și le am lăsat lor responsabilitatea, în caz de e ceva sa verifice apt și sa se înțeleagă cu ea
După o săptămână au început problemele și i am cerut sa plece de bunăvoie și sa asi caute chirie în alta parte sa vb cu părinții mei ei ai înapoia banii înapoi m-a amenințat non stop și pe mine, și pe, părinții mei plus ca nu aveam cum sa colaborez cu ea, ea a specificat ca să vin eu în mod special sa vb cu ea
A trebuit sa vin în tara pe data de 27.03.2024 și, am venit în apt și i - am cerut sa plece a chemat politia
Politia, a zis ca nu contează ca eu nu am declarat contractul la Anaf se considera legal dacă sa făcut între noi, deci a promis ca pleacă pe 16 aprilie2024
Politia a zis ca nimeni nu este obligat sa tina pe cineva în casa dacă nu este o colaborare

În acest interval tatăl meu ia propus ca dacă ea își găsește chirie în alta parte ai dam toții banii înapoi bineînțeles ca ne a dus cu vb
I am cerut sa semneze, o notificare ca se va rezilia contractul în caz de o sa meargă la Anaf sa ma denunțe eu pot plăti aceea luna în curs, dar ea nu vrea sa semneze,, și kici nu îmi da voie sa vin sa vb cu ea
Nu mai pot colabora cu ea
Mi sa spus ca dacă declaram contractul puteam sa fac executoriu silit dar pt ca nu am aceea notificare semnata pot plăti 5 luni la Anaf ceea ce mi se pare absurd
Eu mâine, trebuie sa plec din tara nu mai pot sta, Mama mea are procura legalizata pentru apt dar îmi este frica ca nu o sa rezolve nimic
Eu am depus azi sesizare la Enel sa închidă, curentul pentru o luna de zile, le am zis părinților mei ca după ce vede ca ea nu mai este sa meargă sa schimbe yala ca mi - e frica sa nu se întoarcă sa îmi ia din lucruri
Problema este ca lor le este frica sa meargă sa schimbe yala după aceasta data Problema este ca Mamei mele ai este frica sa nu zică ca ia lipsit ce e din casa ca a mers și la politie și a zis ca ia lipsit ceva din casa deci femeia este nebuna
Cum sa procedez în aceea zi?

reallifehunter a scris:

Buna.

Am o speta legata dr TVA, stiu ca deja este obositor dar:

PFA, Neplatitor de TVA, activitate vanzare auto second hand(marfa) dar cu inscrisa ROI pt. achizitii comunitare peste 10.000 euro;

Achizitioneaza auto din UE prin mandatar/licitatii de provenienta persoane fizice.TVA pe marja(TVA nerecuperabil specificat).Pret masina 1000 euro.
+ cele doua comisioane cunoscute, mici: 100 eur comision, 50 eur taxa dosar, ambele facturate evident fara tva.

In tara vinde masina cu 1500euro.
(transportul in sarcina PFA, cu chitante, bonuri benzina si vignete pastrate).

Care este regimul TVA aplicat?
Ce obligatii ALTELE decat impozitul pe profit exista?

Toate spetele gasite de mine se refera la situatia unor masini facturate fara tva de catre firme din UE-nu este cazul meu.

(In cazul meu aceste "scutiri" nu reprezinta nimic, fiind obligat sa platesc tva ul in tara si masina devenind mai scumpa decat daca as fi cumparat-o de la o persoana fizica)

Nicaieri nu reusesc sa gasesc raspuns la aceasta situati e cuPFA neplatitor care cumpara din EU de la pers.fizice/prin mandar.
Cand sunt obligat sa colectez TVA?(banuiesc ca pe marja)...
Cand sunt obligat sa il platesc?
Ce se intampla cu TVA-un nefacturat de pe cele doua comisioane care vin la pachet pa factura cu masina?
(auto e pe marja+cele doua comisioane de licitatie)..
Ce deconturi sunt de depus si cu ce frecventa?
(nu depasesc aia 65.000 euro pe an).
Par intrebari multe dar un singur raspuns cuprinzator e suficient :)
Multumesc