Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cabana, restaurant, SRL, cu 6 salariați, depune ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cabana, restaurant, SRL, cu 6 salariați, depune declarația de beneficiar real?

george-neagu, moderator
Bună ziua!
Până recent, firmele constituite exclusiv din persoane fizice erau scutite de la obligația depunerii. Însă, prin Legea nr. 101/26.04.2021 s-au modificat dispozitiile din 2020 și s-a statuat faptul că, în prezent: ”Persoanele juridice supuse obligației de înregistrare în registrul comerțului depun la înmatriculare, anual sau ori de câte ori intervine o modificare, o declarație privind beneficiarul real al persoanei juridice, în vederea înregistrării în Registrul beneficiarilor reali al societăților. (1^1) Sunt exceptate de la obligația depunerii declarației prevăzute la alin. (1) regiile autonome, companiile și societățile naționale și societățile deținute integral sau majoritar de stat”.