Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factură de avans pt a face plata.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factură de avans pt a face plata.

Bună ziua!
În urma unei oferte clientul mi-a solicitat o factură de avans pt a face plata. Am așteptat o lună după care am făcut storno, deoarece i-am dat un exemplar.
Vă rog să îmi spuneți dacă am procedat corect?
george-neagu, moderator
Da, se poate considera ca sunteti in cazul de la art. Art. 287 lit. a din Codul Fiscal;

Baza de impozitare se reduce în următoarele situații:

a) în cazul desființării totale sau parțiale a contractului pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, înainte de efectuarea acestora, dar pentru care au fost emise facturi în avans;

Norme:
32. (1) În situațiile prevăzute la art. 287 din Codul fiscal, furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii își ajustează baza impozabilă a taxei după efectuarea livrării/prestării sau după facturarea livrării/prestării, chiar dacă livrarea/prestarea nu a fost efectuată, dar evenimentele prevăzute la art. 287 din Codul fiscal intervin ulterior facturării și înregistrării taxei în evidențele persoanei impozabile. În acest scop furnizorii/prestatorii trebuie să emită facturi cu valorile înscrise cu semnul minus când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus, dacă baza de impozitare se majorează, care vor fi transmise și beneficiarului. Prevederile acestui alineat se aplică și pentru livrări intracomunitare.