Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara ! Suntem 2 frați, mama a murit de 12ani ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara ! Suntem 2 frați, mama a murit de 12ani ,tata de ...

Bună seara ! Suntem 2 frați, mama a murit de 12ani ,tata de 1 an si sase luni . În 2013 tatăl mi-a facut un testament universal prin care îmi lasa totul mie fratelui cel mic. Răsplată faptului că i-am îngrijit pe amandoi la bătrânețe. Acum fratele dorește să facem succesiunea . Ce trebuie sa fac eu ?
Sa mergeti la notar cu actele si cu fratele.
Intai veti dezbate succesiunea dupa mama, apoi la succesiunea tatalui, cum fratele nu o sa fie de acord cu testamentul, veti continua in instanta.
veti mosteni mai putin decat v-a lasat tata, ca incalca rezerva succesorala a fratelui, va trebui sa ii dati un sfert din ce avea tata.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

Trebuie sa va prezentati impreuna cu fratele si cu actele la un notar. In cazul in care vor aparea neintelegeri privind dezbaterea succesiunii pe cale notariala, dosarul se va suspenda si va trebui sa va adresati instantei de judecata.