Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara M-am despărțit recent de partenera si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara M-am despărțit recent de partenera si avem un copil ...

Buna seara
M-am despărțit recent de partenera si avem un copil împreună. Ea mai are si alti copiii inafara de cel cu mine. Si acum ea vrea sa lase copiii in grija cuiva sau a mamei ei si sa plece la muncă în străinătate. Întrebarea mea este : poate lasa copilul meu in grija altcuiva fara consimțământul meu? Nu vreau sa o constrang sa nu plece dar decat sa lase copilul in grija altcuiva mai bine mi-o lasa mie. Exista vreo cale legala sa facă acest lucru fara ca eu sa fiu deacord cu persoana aleasă.
Cati ani are copilul dvs ?
Cereti in instanta ca locuinta copilului sa fie la dvs si mama sa va plateasca pensie.
Daca lasa copilul la cineva si pleaca, il veti obtine si mai usor.
gi-jane2, moderator
Bună dimineața
Precizez ca fetita are 1 an si 10 luni.
Buna ziua,

Intotdeauna este o situatie sensibila atunci cand este vorba despre un copil minor.
Daca dvs. considerati ca va puteti asuma cresterea si ingrijirea copilului, puteti solicita pe cale judecatoareasca ca locuinta copilului sa fie stabilita la dvs. Mama copilului ce parere are?