avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul a avut doi fii, (unul tatăl meu) fiul cel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul a avut doi fii, (unul tatăl meu) fiul cel mare a primit ...

Bunicul a avut doi fii,(unul tatăl meu)fiul cel mare a primit o parte din casa curtea fiind "deavalma" cu bunicul care avea casa in continuarea celei date.Casa din fata a fost vanduta
dar fără teren pt. ca bunicul a lăsat toata mostenirea tatălui meu,in care se stipulează o indiviziunea in fata casei vandute dar aceasta casa este pe terenul meu?
da, asa pare, ati dezbatut succesiunea dupa tata si aaveti acel teren in certificatul de mostenitor ?
Ar trebui sa mergeti la un avocat cu actele, poate vb cu cel ce a cumparat casa sa ii vindeti si terenul.
Ultima modificare: Marți, 15 Iunie 2021
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

Situatia dvs. trebuie analizata pe baza documentelor pe care le detineti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune, acte necesare MariaCalota MariaCalota Buna seara, am nevoie de un sfat dacă se poate cât mai urgent! As vrea sa bag o taxa de succesiune la casa bunicilor(din partea tatălui). Taxa de succesiune ... (vezi toată discuția)
Succesiune VIORICA ILIESCU VIORICA ILIESCU buna ziua. va rog sa-mi spuneti si mie daca un testamentn mai are valoare daca dupa el, s-a facut un act de vanzare cumparare, pe 3/4 din averea dobandita. ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunic amarilys amarilys Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa deschidem o succesiune dupa bunicul decedat, respectiv dupa partea care ii revine tatalui meu (la randul sau ... (vezi toată discuția)