avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Un sfat urgent , va rog
Discuție deschisă în Executare silită

Un sfat urgent , va rog

Buna ziua ! Am facut o prostie si......
La inceputul anului am completat declaratia unica ptr asigurarea de sanatate .
Pentru ca era o suma mare de platit si intr-un timp foarte scurt , nu am mai facut nimic ...
Zilele acestea am primit un mail de la Anaf , o somatie pentru plata a 1.338 ron in 15 zile , altfel vor face executarea silita ..
Eu nu am beneficiat de nimic , si sunt in continuare fara asigurare .
Fiind mai mult singura cu 2 copii minori , prea curand nu voi putea sa ma angajez.
Am sunat la Anaf sa le explic cumva situatia si...domnul de la executari silite mi-a vorbit doar la misto , fara sa imi spuna nimic concret .Pot face ceva , cumva sa scap sau sa platesc macar esalonat aceasta suma ?
Imi e imposibil sa dau acesti bani....pe nimic, deodata .
Va multumesc pentru un eventual raspuns !
Ultima modificare: Marți, 15 Iunie 2021
Cristea.Mihaela, utilizator
Cel mai recent răspuns: M Anda , utilizator 10:46, 16 Iunie 2021
Buna ziua!
Cel mai probabil, ati depus declaratia pentru a fi asigurata la sanatate la inceputul anului trecut.
Daca este asa, desi nu ati beneficiat de niciun serviciu, dumneavoastra ati fost asigurata.
Ce puteti face in momentul acesta este sa depuneti o notificare la ANAF prin care sa va manifestati intentia de a se demara procedura de mediere si in cadrul acestei proceduri sa solicitati plata esalonata.
Se mai poate formula in instanta o contestatie la executare, insa va trebui sa o probati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! am primit în această dimineață un mesaj de la ... Magda77? Magda77? Buna ziua ! Am primit în această dimineață un mesaj de la ANAF cu o somație in care se precizează un termen de 15zile de achitare a impozitului restant ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! am primit săptămâna trecută o somație de plată ... Magda77? Magda77? Buna ziua ! Am primit săptămâna trecută o somație de plată însoțită de un titlul executoriu pentru un rest de plata a impozitului pe venit la un PFA . ... (vezi toată discuția)
Retragere declaratie notariala pe propria raspundere bogdan12 bogdan12 Buna ziua. In urma cu un an am incheiat o declaratie notariala pe propria raspundere pentru o suma de 5300Ron. Aceasta a fost incheiata ca urmare a unor ... (vezi toată discuția)