Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salarii asociatie proprietari/numire cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salarii asociatie proprietari/numire cenzor

Buna ziua,
Timp de 4 ani, mai exact pana în 06.2020, președintele, casierul, administrator tehnic(ce reprezinta-exista undeva în lege?), responsabili scara (?) au fost remunerați o parte fără contracte, o parte cu contracte fără a fi specificate însă data întocmirii acestora.
Unde poate fi încadrată fapta?
va rog precizati-mi cadrul legal!
Totodată, poate fi ales cenzorul fără a fi prezent fizic la adunarea generala? cadrul legal
Va mulțumesc
Legiuitorul in disp L nr 196/2018 a prevzut concret ,fara exceptii sau derogari functiile din echipa manageriala a asociatiei de proprietari
Nu exista administrator "tehnic: sau sef de scara
Cenzorul asociatiei de proprietari poate sa fie fie cenzor intern din cadrul membrilor proprietari din imobil sau cenzor extern care este persoana autorizata externa autorizata si acreditata CECCAR
A fost numit un cenzor intern, dar nu a fost prezent la adunare!
Referitor la salariile incasate fara contract - rog precizare cadru legal

ynocentta a scris:

Legiuitorul in disp L nr 196/2018 a prevzut concret ,fara exceptii sau derogari functiile din echipa manageriala a asociatiei de proprietari
Nu exista administrator "tehnic: sau sef de scara
Cenzorul asociatiei de proprietari poate sa fie fie cenzor intern din cadrul membrilor proprietari din imobil sau cenzor extern care este persoana autorizata externa autorizata si acreditata CECCAR

asociatia foloseste sistemul fiscal ca orice entitate juridica......banii incasati din listele de intretinere trebuie sa aiba o justificare privind cheltuirea lor....ex salarii pe baza de contract(sunt diverse proceduri in relatia cu ANAF/ITM etc)

la un control asociatia si cei care au primit bani sunt pasibili de amenzi...care nu sunt mici(asociatia nu are in contabilitate acte justificative iar pentru acele "salarii" nu s-au platit darile catre ANAF gn impozite,CAS,CASS)

alegerea cenzorului nu prea e logica fara prezenta lui dar de multe ori e justificata prin faptul ca nu sunt prea multi doritori......important e sa-si faca treaba