Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Adresez o intrebare pentru sotia mea. In ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Adresez o intrebare pentru sotia mea. In momentul ...

Buna ziua,
Adresez o intrebare pentru sotia mea.
In momentul actual are un stagiu de cotizatie efectiv de 34 ani 10 luni si 18 zile. Virsta 56 ani.
Din acesti ani , 16 ani, 9 luni si 3 zile sunt lucrati in conditi GR II, anterior datei de 1 aprilie 2001. rezultind un stagiu suplimentar de 4 ani conform legii 3/1977. Dintr-o intrebare adresata anterior, am inteles ca acest stagiu suplimentar se adauga doar ca stagiu de cotizare, fara reducerea virstei de pensionare pentru limita de virsta.
D-na ministru al muncii Raluca Turcan a afirmat in media ca in noua lege a pensiei la care se lucreaza, stagiul de cotizatie complet pentru femei, de 35 ani care ar trebui sa fie atins gradual in ianuarie 2030, se va reduce si va fi atins in ianuarie 2026.
Intrebare: Pentru completarea celor 35 ani de cotizare efectiv pentru pensia limita de virsta , se poate incheia un contract de asigurare cu casa de pensii pentru plata celor 2 luni lipsa din stagiu de cotizare de 34 ani 10 luni si 18 zile?

Va multumesc!
16 ani de grupa II de munca mai aduc un stagiu aferent/perioada suplimentara la vechimea in munca de inca 4 ani(3 luni/an).Acest stagiu aferent se adauga la stagiul efectiv realizat(34 ani, 10mluni si 18 zile).Asadar, indeplineste conditia de stagiu si in plus are dreptul si la o reducere de 5 ani si 4 luni a varstei standard de pensionare prevazuta in anexa 5.