avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Adresez o intrebare pentru sotia mea. In ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Adresez o intrebare pentru sotia mea. In momentul ...

Buna ziua,
Adresez o intrebare pentru sotia mea.
In momentul actual are un stagiu de cotizatie efectiv de 34 ani 10 luni si 18 zile. Virsta 56 ani.
Din acesti ani , 16 ani, 9 luni si 3 zile sunt lucrati in conditi GR II, anterior datei de 1 aprilie 2001. rezultind un stagiu suplimentar de 4 ani conform legii 3/1977. Dintr-o intrebare adresata anterior, am inteles ca acest stagiu suplimentar se adauga doar ca stagiu de cotizare, fara reducerea virstei de pensionare pentru limita de virsta.
D-na ministru al muncii Raluca Turcan a afirmat in media ca in noua lege a pensiei la care se lucreaza, stagiul de cotizatie complet pentru femei, de 35 ani care ar trebui sa fie atins gradual in ianuarie 2030, se va reduce si va fi atins in ianuarie 2026.
Intrebare: Pentru completarea celor 35 ani de cotizare efectiv pentru pensia limita de virsta , se poate incheia un contract de asigurare cu casa de pensii pentru plata celor 2 luni lipsa din stagiu de cotizare de 34 ani 10 luni si 18 zile?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:27, 26 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
16 ani de grupa II de munca mai aduc un stagiu aferent/perioada suplimentara la vechimea in munca de inca 4 ani(3 luni/an).Acest stagiu aferent se adauga la stagiul efectiv realizat(34 ani, 10mluni si 18 zile).Asadar, indeplineste conditia de stagiu si in plus are dreptul si la o reducere de 5 ani si 4 luni a varstei standard de pensionare prevazuta in anexa 5.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, adresez o intrebare pentru sotia mea. in momentul ... Pricop St Pricop St Buna ziua, Adresez o intrebare pentru sotia mea. In momentul actual are un stagiu de cotizatie de 34 ani 10 luni si 18 zile. Din acesti ani , 16ani, 9 luni ... (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare gr. a ii-a de munca badeadan badeadan Pentru perioada 06.07.1983-01.04.1992(8ani,8luni,25zile) am adeverinta de gr. a II-a ,eliberata in anul 2000.Conform art. 55, tab.1 ,din legea ... (vezi toată discuția)
Bună seara .am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare ... Mrsu Mrsu Bună seara .Am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare la casa de pensii buc. Menționez că am 19 ani și 17 zile gr ll de muncă100%:În cartea ... (vezi toată discuția)