Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot divorta pentru abuz psihic Initial sotul meu a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot divorta pentru abuz psihic Initial sotul meu a spus ca ...

Cum pot divorta pentru abuz psihic
Initial sotul meu a spus ca este de acord sa divortam la notar de comun acord dar s-a razgandit pentru ca ...
Daca nu pot aduce martori im tribunal pentru ca se tem de repercursiuni,fiind violent pot face ceva?
Daca nu reușiți să aduceți martori pt a fi audiați situatie se complica ar trebui să dovediți cu inscriduri,certificat medico legal,ordine de protectie etc.Discutati cu un av pt a analiza ce probe sunteti in masura sa administrați.
Unul dintre motivele de divort vizează aspectul conform căruia ”raporturile dintre soti sunt grav vătămate și continuarea căsătoriei nu mai este posibilă". Soțul fiind violent, pot fi aduse și alte probe în afară de martori, cum ar fi convorbiri scrise/audio, plângeri. Până la urmă divortul se pronunță, nu vă poate obliga nimeni să rămâneți într-o căsătorie, mai ales că nu este benefică. Trebuie numai să luați decizia de a introduce actiunea de divorț.