Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Următorul termen de judecată 24.06.2021 În temeiul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Următorul termen de judecată 24.06.2021 În temeiul art. 341 ...

Următorul termen de judecată

24.06.2021 În temeiul art. 341 alin. 6 lit. a Cod procedură penală, respinge ca nefondată plângerea formulată de petentul X , împotriva soluţiei de clasare dispusă prin rechizitoriul nr. 514/P/2019 din data de 23.10.2020 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Brăila, menţinută prin ordonanţa nr. 21/II/2/2021 din data de 23.02.2021 a prim-procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Brăila. Menţine ca fiind legală şi temeinică soluţia de clasare dispusă prin rechizitoriul nr. 514/P/2019 din data de 23.10.2020 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Brăila privind săvârşirea infracţiunilor de hărţuire, prev. de art. 208 alin. 1 Cod penal (fapta nu există), şi inducere în eroare a organelor judiciare, prev. de art. 268 alin. 1 şi 2 Cod penal (fapta nu există). În baza art. 275 alin.2 Cod procedură penală, obligă petentul X la plata sumei de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare datorate statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 24.06.2021.

Ce mai pot face impotriva acestei decizii care dupa cum vedeti ia este definitiva dar nu si irevocabila ?
Iar a doua intrebare pot veni cu o noua plangere penala dar de aceasta data pe denuntare calomioasa si sa o depun la adresa mea de domiciliu din Bucuresti?

Cred ca contestatia impotriva ordonantei de clasare trebuia sa o depun la bucuresti in dosarul 514//P/2019 pentru ca din 209 acolo imi am domiciliu
Manuela Rășină, administrator
S-a terminat, nu mai aveți nicio cale de atac. Nu exista terminologia de hotărâre definitiva și irevocabila.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat