avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare 2021 CMTEB, cu sau fara proiect ? Pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare 2021 CMTEB, cu sau fara proiect ? Pentru deconectarea ...

Debransare 2021 CMTEB, cu sau fara proiect ?
Pentru deconectarea unui apartament din condominiu (de la CMTEB- energie termica), este suficient daca respect prevederile din Legea nr. 325 din 14 iulie 2006 - serviciului public de alimentare cu energie termică, ”Secţiunea a 5-a Protecția utilizatorului de energie termică
Articolul 30

(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu se face cu respectarea
următoarelor condiții cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontală, cât și pe verticală;
b) acordul scris al asociației de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra
intenției de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunțarea, în scris, a operatorului care are și calitatea de furnizor, cu cel puțin 30 de zile
înainte.
Sau
Trebuie proiect de debransare conform prevederilor
Art. 254 din Ordin nr. 91/2007 din 20 martie 2007 . –
Utilizatorii de energie termică au următoarele obligaţii:

g) să nu modifice instalaţiile de încălzire centrală, aferente unui imobil condominial, decât în baza unei documentaţii tehnice care reconsideră ansamblul instalaţiilor termice, aprobată de către furnizor;
Tehnic, eu nu modific instalatia comuna( tevile verticale de prin apartament) ci ma deconectez de la acestea. Tehnic deconectarea este echivalenta cu inchiderea robinetelor de pe calorifere- asta cu referire la “dezechilibrarea instalatiei hidraulice”.

Pe scurt, sigilez tevile, chem asociatia sa constate si inmanez PV de deconectare de la firma care realizeaza acest lucru urmand ca asociatia sa actualizeze contractul de furnizare a agentului termic ca urmare a modificarii puterii instalate in condominiu ? Sau urmez corvoada reglementata de CMTEB abuziv in opinia mea.
Juridic, Ordinul nr. 91/2007 din 20 martie 2007 nu trebuie sa fie in concordanta si sa se supuna Legii 325/2006, aceasta din urma avand forta juridica superioara ? Ori condițiile și restricțiile suplimentare față de cele stabilite prin lege sunt corecte ?
Cel mai recent răspuns: Victor__B , utilizator 07:13, 28 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este necesar sa parcurgeti procedura complexa cu respectarea disp mentionate de dv plus L nr 196/2018
Prin procedura complexa va referiți la Ordinul ANRSC?
In 196/2018 nu am găsit detalii clare despre deconectarea unui imobil care beneficiază de agent termic în sistem pausal.
Menționez ca eu ca proprietar, nu am niciun contract cu CMTEB și nici o convenție cu asociația de proprietari pentru furnizarea acestui serviciu. Îmi este furnizat un serviciu nesolicitat.

ynocentta a scris:

Este necesar sa parcurgeti procedura complexa cu respectarea disp mentionate de dv plus L nr 196/2018

Legea primeaza in fata ordinului. De asemenea, ordinul se refera la modificari aduse la instalatia comuna in situatia in care ramaneti bransat (de ex: instalati un calorifer in plus intr-o camera sau pe balcon).
Obtineti acordul vecinilor si al asociatiei, depuneti cererea si asteptati sa vina angajatii de la CMTEB pt a va deconecta caloriferele si a sigila instalatia.
Mai departe (proiectul pt traseul termic al centralei) nu mai tine de CMTEB.
Problema este ca atât CMTEB cât și asociația de proprietari solicita acel proiect pt deconectare.

alex_element a scris:

Legea primeaza in fata ordinului. De asemenea, ordinul se refera la modificari aduse la instalatia comuna in situatia in care ramaneti bransat (de ex: instalati un calorifer in plus intr-o camera sau pe balcon).
Obtineti acordul vecinilor si al asociatiei, depuneti cererea si asteptati sa vina angajatii de la CMTEB pt a va deconecta caloriferele si a sigila instalatia.
Mai departe (proiectul pt traseul termic al centralei) nu mai tine de CMTEB.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Montarea centralei termice de apartament king king Buna ziua.As dori si eu raspuns la o intrebare.In urma unei sedinte sa dispus sa facem separare de gaz,fiecare familie.Firma care face instalatia de gaz,mai ... (vezi toată discuția)
Apartament nelocuit: cum fac sa nu mai platesc caldura la intretinere? zws zws Buna ziua! Am un apartament in care nu locuieste nimeni. Acest apartament este intr-un bloc care desi are repartitoare, acestea nu mai sunt folosite de ani ... (vezi toată discuția)
Debransare de la caldura MARIABARBU MARIABARBU Locuiesc intr-un imobil de 4 etaje, cu centrala proprie. Doi locatari vor sa renunte la incalzirea apartamentelor, unul integral si un altul partial, dar prin ... (vezi toată discuția)